• Facebook
  • Twitter
  • Rss
  • Plus
haberekrani.net

Beyaz Saray, 'Esad kimyasal silah kullandı'

Haziran 15, 2013 Written by  Read 47826 times
Rate this item
(0 votes)

Beyaz Saray, Suriye'de Esad rejiminin muhaliflere karşı kimyasal silah kullandığını açıkladı. ABD Başkanı Obama, Suriye'de kimyasal silah kullanımının "kırmızı çizgi" olduğunu açıklamıştı.

Beyaz Saray, Suriye'de Esad rejiminin sarin (sinir) gazı dahil kimyasal silah kullandığını teyit etti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Suriye'de son bir yıl içinde muhaliflere ve sivil halka karşı kimyasal silah kullanıldığı ve 150 kişinin bu sebeple hayatını kaybettiği belirtildi. ABD'nin "Esad kimyasal silah kullandı" açıklaması sonrası Obama yönetimi, Suriye'deki rejime karşı ilk adımı attı. Obama'nın Suriyeli muhaliflere silah göndermeyi planladığı ifade edildi.

MUHALİFLERE SİLAH
ABD'li yetkililer, Obama yönetiminin Suriyeli muhaliflere, hafif silahlar ve askeri mühimmat göndereceğini açıkladı.   

ABD Başkanı Obama, Suriye’de kimyasal silah kullanımını ‘kırmızı çizgi’ olarak belirlemişti. Beyaz Saray’ın açıklamasının ardından şimdi masadaki seçeneklere bakılıyor. ABD basınına göre ilk seçenek Beyaz Saray'ın Kongre'ye konuyla ilgili bir bildirim yapması olarak görülüyor. Bu, Kongre'den talep edilecek bir harekat izninin ön hazırlığı olarak yorumlanıyor.

Suriye-Ürdün sınırında 30-35 km'lik uçuşa kapalı bölge ilan edilmesi de seçenekler arasında. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

ABD'nin Suriye'deki potansiyel kimyasal silah kullanımını yakından izlediğini belirten Rhodes, Suriye hükümetinin Birleşmiş Milletler'in (BM) konuyla ilgili inceleme gerçekleştirmeye yönelik girişimlerini engellemesinin kapsamlı bir araştırma yapılmasını engellediğini kaydetti.

Rhodes, Esad rejiminin Suriye'deki kimyasal silah kullanımına dair gerçeğin ortaya çıkartılmasına yardım etmek için tek yanlı incelemeler yapabilmesi amacıyla BM'nin derhal serbest girişini sağlayarak, kendisinin inceleme önerisinin oyalama taktiği olmadığını kanıtlayabileceğini belirtti.

Rhodes, ABD'nin müttefikleri ve partnerlerinin yanı sıra Suriye muhalefeti dahil, Suriye içindeki bireylerle, orada ne olduğuna dair gerçekleri ortaya çıkarabilmek için, kimyasal silah kullanıldığına dair raporlarla ilgili bilgilerin değerlendirilmesi, paylaşımı ve bilgi sağlanması noktasında yakından çalıştığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"İstihbarat camiamız Esad rejiminin geçen yıl muhaliflere karşı birçok kereler küçük ölçekli sarin sinir gazı dahil kimyasal silahlar kullandığı değerlendirmesinde bulundu. İstihbarat camiamızın, çok yönlü, bağımsız bilgi akışı göz önüne alındığında bu değerlendirmeye yönelik yüksek güveni var.

İstihbarat camiası, bugüne kadar Suriye'de tespit edilen kimyasal silah saldırılarından 100-150 kişinin öldüğunü tahmin ediyor. Ancak zayiat bilgileri büyük ihtimalle eksik. Bu ölümcül saldırılar, Suriye'de felaket boyundaki can kayıplarının küçük bir bölümünü oluştusa da kimyasal silahların kullanımı uluslararası normları ihlal etmekte ve on yıllardır uluslararası toplumda var olan net kırmızı çizgileri aşmaktadır."

yorum yaz

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

HomeDÜNYABeyaz Saray, 'Esad kimyasal silah kullandı'

En Çok Okunanlar

Video Haber