• Facebook
  • Twitter
  • Rss
  • Plus
haberekrani.net

Ekonomi

2017 yılı asgari ücret belli oldu

2017 asgari ücret rakamı belli oldu. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, asgari ücretin yeni yılda net 1404 lira olacağını açıkladı.


Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında dördüncü kez toplandı. Toplantıda, işçi kesimini temsil eden Türk-İş heyetine Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK heyetine ise Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir başkanlık yaptı. Bakan Müezzinoğlu toplantı sonunda rakamı açıkladı.

Asgari ücretin yeni yılda da yılın tamamı için belirlendiğini kaydeden Müezzinoğlu, yapılan görüşmelerin ardından yeni yılda asgari ücrete yaklaşık yüzde 8 artış yapıldığını söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, asgari ücretin 2017 yılında brüt 1777 lira 50 kuruş, net 1404 lira 6 kuruş olduğunu belirtti.

Yılbaşında 1300 liraya yükseltilen asgari ücrete yapılan artış 104 lira olarak gerçekleşmiş oldu. Rakam bu yıl olduğu gibi 2017'de de yıl boyunca geçerli olacak. 

Evli ve 3 çocuklu bir asgari ücretlinin eline yaklaşık 1500 TL geçecek.

Müezzinoğlu, asgari ücretin belirlenmesinde hükümet ve işveren tarafının imzası olduğunu, Türk-İş'in yer almadığını belirtti.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "Çalışanlarımızın beklentisi daha yüksekti. Geldiğimiz nokta itibariyle gerçeği yansıtmıyor. Asgari ücretin ocak ayındaki rakamı neyse aralık ayında da bu rakama alabilmeli insanlarımız" dedi.

Önceki toplantılarda işçi kesimini temsil eden Türk-İş 2016 başında 1300 liraya yükseltilen asgari ücretin yeni yılda 1600 TL olmasını talep etmişti.

İşveren tarafı ise rakamdan memnun. TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir, "Biz de işveren tarafı olarka daha fazla vermeyi isteriz ama ülkenin gerçeklerini de göz önüne almalıyız. En iyisi yapıldı diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

İşçi kesiminin 1600 TL'lik talebine karşın işverenler, geçen yılki artış nedeniyle zam yapılmaması gerektiğini belirtiyordu.

Tüketim harcamalarında İstanbul lider

Türkiye'de 2012 sonu itibarıyla toplam tüketim harcamasının yüzde 23,2'si İstanbul'da yapıldı. İstanbul'u yüzde 14,9 ile Ege, yüzde 11,7 ile Akdeniz Bölgesi izledi.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2012 yılına ilişkin bölgesel bazda ''Hanehalkı Tüketim Harcaması Araştırması''nın sonuçlarını açıkladı.

Bu sonuçlara göre toplam tüketim harcamasının yüzde 23,2'si İstanbul'da oturan hanehalkları tarafından yapıldı.

İstanbul'u yüzde 14,9 ile Ege, yüzde 11,7 ile Akdeniz Bölgesi izledi. Harcamaların sadece yüzde 1,8'i Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki hanehalkları tarafından gerçekleştirildi.

GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEKLERDE KUZEYDOĞU ANADOLU LİDER

İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması Düzey-1 bazında bölge içindeki harcama gruplarının dağılımına bakıldığında, Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 28,1 oranıyla gıda ve alkolsüz içecekler aldı. Bölgedeki harcamalarda en düşük paya sahip kalem ise yüzde 1 ile eğitim hizmetleri olarak belirlendi.

İstanbul'daki harcama grupları içerisinde en yüksek payı yüzde 30,9 ile konut ve kira alırken, gıda ve alkolsüz içecekler grubu yüzde 16,6 ile ikinci sırada yer aldı.

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge, Orta Anadolu Bölgesi, en düşük payı ayıran bölge ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu.

Güneydoğu Anadolu haberleşme harcamalarına, Kuzeydoğu Anadolu da konut ve kira ile eğlence ve kültür harcamalarına en az payı ayırdı. Eğitim harcamalarına en düşük payı ayıran bölge Kuzeydoğu Anadolu olurken, en yüksek payı ayıran il ise İstanbul oldu.

Hanehalkı Bütçe Araştırması verilerinden bölge bazında tahmin üretmek üzere 2010, 2011 ve 2012 yılı hanehalkı bütçe araştırmalarının uygulandığı örnek hanelerin tamamı birleştirilerek 2010-2011-2012 yıllarına ait hanehalkı harcamaları elde edilirken, 2010 ve 2011 yıllarındaki harcama değerleri 2012 yılının ilgili ayındaki fiyatlarına çekildi.

Kredi kartlarından her gün 110 milyon TL çekiliyor

Türkiye'de Mayıs ayında kredi kartlarından ''nakit çekme'' işlem tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18.5 arttı. Kartla günde ortalama 110 milyon Türk Lirası çekildiği belirtildi.

BIS X100 Endeks'i eriyor

BİST-100 endeksi ikinci seansta, devam eden satışlarla 200 günlük ortalamaya denk gelen 77,700 puan seviyesini test ediyor. 

TMSF Show TV'ye el koydu

TMSF, Çukurova Grubu'ndan olan alacaklarının tahsili amacıyla, gruba ait Show TV ve BMC'nin yönetimini devraldığını duyurdu.

Moody's den Beklenen Haber Geldi

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'yatırım yapılabilir' seviyeye yükseltti.

Page 1 of 6
HomeEKONOMİ

En Çok Okunanlar

Video Haber