• Facebook
  • Twitter
  • Rss
  • Plus
haberekrani.net

Tüketim harcamalarında İstanbul lider

Kas 21, 2013 Written by  Read 41079 times
Rate this item
(0 votes)

Türkiye'de 2012 sonu itibarıyla toplam tüketim harcamasının yüzde 23,2'si İstanbul'da yapıldı. İstanbul'u yüzde 14,9 ile Ege, yüzde 11,7 ile Akdeniz Bölgesi izledi.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2012 yılına ilişkin bölgesel bazda ''Hanehalkı Tüketim Harcaması Araştırması''nın sonuçlarını açıkladı.

Bu sonuçlara göre toplam tüketim harcamasının yüzde 23,2'si İstanbul'da oturan hanehalkları tarafından yapıldı.

İstanbul'u yüzde 14,9 ile Ege, yüzde 11,7 ile Akdeniz Bölgesi izledi. Harcamaların sadece yüzde 1,8'i Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki hanehalkları tarafından gerçekleştirildi.

GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEKLERDE KUZEYDOĞU ANADOLU LİDER

İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması Düzey-1 bazında bölge içindeki harcama gruplarının dağılımına bakıldığında, Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 28,1 oranıyla gıda ve alkolsüz içecekler aldı. Bölgedeki harcamalarda en düşük paya sahip kalem ise yüzde 1 ile eğitim hizmetleri olarak belirlendi.

İstanbul'daki harcama grupları içerisinde en yüksek payı yüzde 30,9 ile konut ve kira alırken, gıda ve alkolsüz içecekler grubu yüzde 16,6 ile ikinci sırada yer aldı.

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge, Orta Anadolu Bölgesi, en düşük payı ayıran bölge ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu.

Güneydoğu Anadolu haberleşme harcamalarına, Kuzeydoğu Anadolu da konut ve kira ile eğlence ve kültür harcamalarına en az payı ayırdı. Eğitim harcamalarına en düşük payı ayıran bölge Kuzeydoğu Anadolu olurken, en yüksek payı ayıran il ise İstanbul oldu.

Hanehalkı Bütçe Araştırması verilerinden bölge bazında tahmin üretmek üzere 2010, 2011 ve 2012 yılı hanehalkı bütçe araştırmalarının uygulandığı örnek hanelerin tamamı birleştirilerek 2010-2011-2012 yıllarına ait hanehalkı harcamaları elde edilirken, 2010 ve 2011 yıllarındaki harcama değerleri 2012 yılının ilgili ayındaki fiyatlarına çekildi.

yorum yaz

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

HomeEKONOMİTüketim harcamalarında İstanbul lider

En Çok Okunanlar

Video Haber