• Facebook
  • Twitter
  • Rss
  • Plus
haberekrani.net

Brüksel, Belçika

Nisan 12, 2013 Written by  Read 37298 times
Rate this item
(0 votes)

Belçika dünyadaki en iyi biranın merkezi olarak bilinir. Brüksel Gueuze'si veya meyve birası (Kiraz, ahududu, şeftali biraları) ve Trappist birası kente özgü en iyi bira çeşitleri arasında yer alır.

Federal Belçika Devleti üç federal bölgeden meydana gelmektedir. Bunlar Brussels-Capital (Brüksel-Başkent), Wallonia ve Flaman Bölgeleri olarak adlandırılır. Ülke coğrafyasının merkezinde bulunan Brüksel hem Belçika'nın hem de bulunduğu Brüksel-Başkent Bölgesi'nin başkentidir. 19 belediyeden meydana gelen Brüksel iki dilin resmiyet kazandığı, hem Fransız hem de Flaman toplumlarının merkezidir. Avrupa'nın başkenti olarak nitelendirilen Brüksel, Avrupa Biriliği'nin başlıca iki önemli kuruluşu olan Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği Konseyi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Brüksel, Kuzey Atlantik İttifakı (NATO)'nın merkezidir.
Kozmopolit ve dinamik kültürünün yanı sıra Brüksel, mimarisi ve doğal çekiciliği, Ortaçağ’a ait yapıları, büyüleyen anıtları, eğlence parkları, rahat ve sımsıcak kafeleri, mistik meyhaneleri ve tarihi görüntüsüyle dünyadaki diğer kentlerden ayrı bir yere sahiptir.

Büyük Saray (Hollanda dilinde Grote Markt) Brüksel'in başlıca turistik yeridir. Saray, kentin merkezi pazar meydanını temsil eder. Pazar, esnaf evleri ve hayır kuruluşları, kentin mucizevi belediye binası ve Breadhouse ile çevrilidir. Bu park her yıl on binlerce turist tarafından ziyaret edilen önemli bir yerdir. Grand Palace'ı çevreleyen Brüksel Belediye Binası göğe yükselen Gothic burcu ve mimari kabartmalarıyla görenleri büyüler.

New York için Özgürlük Anıtı (The Statue of Liberty) ne kadar önemliyse Brüksel için de Belediye Binası'nın hemen solundaki caddede bulunan Manneken Pis o kadar önemlidir. Manneken'in neyi temsil ettiği bilinmemektedir. Bu heykel sık sık farklı giysilerle giydirilir. Her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen bu küçük çocuğun (Manneken Pis) Kral'ın Evi (The King's House)'nde muhafaza edilen toplam 600 kıyafeti bulunmaktadır.

Pazar Sarayı (Great Palace)'da yer alan King's House kentin tarihi önemi büyük diğer bir yapısıdır. Tarihi Ken Müzesi (City Museum) ve tahta yapıları kapsayan King's House 13. yüzyılda fırıncılar tarafından kullanılmıştır. Royal Park, Royal Palace, Sablon Square, Cinquantenaire Park, Heysel with the Atomiom, Royal Square Brüksel'in tarihi yapılarını meydana getirir.

Brüksel'i tam olarak gezmiş olmak için kentte bulunan sayısız müzenin en azından bazılarını ziyaret etmeniz gerekir. Museum of Natural Arts, Museum of Ancient Art, Army Museum, Museum of Modern Art, Comic Strip Museum, Museum of Musical Instruments kent sınırları içerisinde yer alan önemli tarihi sergilerden sadece bazılarıdır.

Avrupa Kıtası'nın kavşak noktası Brüksel, Belçika'nın ve Avrupa'nın başkentidir. Tiyatro, dans, bale, edebiyat, folklor, müzik, konserler, sinemalar ve uluslararası konferanslar kentteki kültürel yaşamın ana unsurlarını oluşturur.

Golf (Royal Amicable Golf Club), koşu (Parc de Bruxelles ve Parc de Cinquantenaire), halka açık yüzme havuzları, buz pateni (Grand Palace yakınlarında bulunan March aux Poissions) ve bisiklet turları Brüksel eğlence yaşamının önemli unsurları arasında yerini alır.

Kentte çok sayıda geleneksel veya modern müzikli eğlence mekanları, gece şovlarının düzenlendiği diskotekler, meyhaneler, barlar, kafeler, bira kulüpleri ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Bütün bu mekanlar sabahın erken saatlerine kadar hizmet vermektedir.

Brüksel’deyseniz, uluslararası ve Belçika mutfağından en iyi lezzetlerin sunulduğu bir kenttesiniz. Akşam yemeği için dışarı çıkmak Brüksel gece hayatının en popüler geleneğidir. Dışarıda akşam yemeği yemek eğlence yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Belçika'da, kentin her tarafına dağılmış geleneksel kent mutfağından ve dünya mutfak kültüründen en güzel örneklerin sunulduğu sayısız restoran bulacaksınız.

Belçika dünyadaki en iyi biranın merkezi olarak bilinir. Brüksel Gueuze'si veya meyve birası (Kiraz, ahududu, şeftali biraları) ve Trappist birası kente özgü en iyi bira çeşitleri arasında yer alır.

Brüksel alışveriş severlerin en önemli duraklarından biridir. Kent, yerel ve uluslararası markalara ait ürünlerin ve özel tasarımlı elbiselerin satıldığı dükkanlarla dolup taşar. Brüksel’de ayrıca çok sayıda çikolata ve mizah kitaplarının satıldığı dükkanlar bulunur. Binlerce alışveriş mekanının bulunduğu 139'a yakın alışveriş merkezi kentte alışveriş severlere hizmet etmektedir.

Çikolata, dantela, bira ve komik resimli romanlar başlıca yerel alışveriş malzemeleri arasında yer alır. Grand Palace etrafında bulunan çikolata dükkanları popülerdir. Dantela en çok satın alınan kente özgü hatıra eşyasıdır. Brüksel dantelasını satın alabileceğiniz çok sayıda mağaza bulabilirsiniz .

Çok sayıda alışveriş merkezi kentin varoş kesimlerinde yerini almıştır. Kent merkezindeki borsanın çevresinde iki süpermarket bulacaksınız.

Görülmesi Gereken Yerler:  
Grand Place - Hotel de Ville - Manneken Pis (çocuk heykeli) - Palais Royal (Kraliyet Sarayı) - Le Chocolatier Manon - Palais de Justice (Adalet Sarayı)

 

Media

2 yorum

yorum yaz

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

HomeSEYAHATBrüksel, Belçika

En Çok Okunanlar

Video Haber