• Facebook
  • Twitter
  • Rss
  • Plus
haberekrani.net

Viyana, Avusturya

Nisan 12, 2013 Written by  Read 34617 times
Rate this item
(0 votes)

Ülkenin 9 eyaletinden biri olan Viyana, Avusturya’nın başkenti ve 1.7 milyonluk nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. 23 bölgeden meydana gelen Viyana kenti aynı zamanda Avusturya Cumhuriyeti’nin bir eyaletidir. Avusturya’nın kuzeydoğusunda yer alan Viyana, ülkenin politik, kültürel ve ekonomik merkezidir. Viyana Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Organizasyonu, Birleşmiş Milletler Endüstriyel Kalkınma Organizasyonu, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve daha birçok uluslararası organizasyonun da merkezidir.

Sanat, kültür, tarih, eğlence, dinlenme, spor, kısacası istediğiniz her şeyi Viyana’da bulabilirsiniz. 14. ve 16. yüzyıllar arasında Habsburg İmparatorluğu'nun önemli kentlerinden biri olan Viyana’da Habsburg Hanedanı’na ait birçok kültürel ve mimari çalışmanın yanı sıra, müzeler, imparatorluk yapıları, modern mimariler ve çok sayıda yeşil alan bulunur.

İmparatorluk Viyana'sı;
Hietzig’de yer alan Schloss Schonbrunn Baroque, tarihte imparatorluk ailesinin yazın kaldığı mekandır. Habsburg Hanedanı’na ait en önemli çalışmalardan biri olan bu mimari yapı kentteki en cazibeli yapıtlardan biridir. Burada büyüleyici bir park, palmiye evi, hayvanat bahçesi ve Gloriette bulunur. Schloss Schonbrunn Baroque, sahip olduğu eşsiz meşrubatları, ihtişamlı mimarisi ve tarihi öneminin bir sonucu olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yerini almıştır. Hofburg’da bulunan Sisi Müzesi, İmparatoriçe Eisabeth’e ait sergisiyle imparatorluk döneminden ayrıntılı kesitler sunar. İmparatorluk Sarayı’nın (Imperial Palace) İmparatorluk Apartmanları’ndaki bu tarih kokan müze gerçeklerin ve efsanelerin sergilendiği bir mekandır. Viyana’da, St. Stephen Katedrali ve Belvedere gibi imparatorluk dönemlerine ait çok sayıda yapıt tarihi keşfetmeyi sevenleri beklemektedir.

Modern Viyana
İmparatorluk Sarayı’nın yakınında bulunan MuseumsQuartier dünyadaki en büyük müzelerden biridir. Yaklaşık 195.000 m2 olan müze sanat alanları ve yapıları, dünyaca bilinen müzeleri, eğlence yerleri, 21. yüzyıl eserleri, barok (baroque) binaları ile benzersizdir. Tuna Nehri üzerinde, BM Merkezi (UNO City) ile şehir merkezi arasında kalan Tuna Adası post modern dünyanın bir yansımasıdır. Modern ve estetik mimarisi ile ön plana çıkan bu kenti gezerken Viyana’nın tarihinden geleceğine doğru bir yolculuğa çıkarsınız.

Yeşil Viyana;
Dünyada Viyana kadar doğanın renkleriyle bezenmiş bir başka kent daha bulmanız çok zordur. Kentin yarısı, kent merkezi de dahil, yeşil alanlardan meydana gelmektedir. Kentsel alanın üçte biri koruma altındaki bölgelerden, sit alanları ve diğer korunan yerlerden oluşur.

Çok sayıda, park, bahçe, çimenlik, yeşillik alan ve doğal alanlar kentin doğal güzelliklerini meydana getirir. Schonbrunn Saray Parkı, Belvedere Saray Bahçeleri, Donau Auen Ulusal Parkı ve daha sayamadığımız pek çok yeşil alan Viyana'yı doğal bir cennete dönüştürür.

Viyana çok yönlü bir kültüre sahiptir. Viyana müzik kültürüyle dünyaca ünlü bir kenttir. Klasik müzik çok daha fazla ön planda olmakla beraber, kentte rock, caz, pop ve daha birçok müzik tarzı hayat bulur. Viyana Devlet Operası, Viyana Kenti Konser Orkestrası, Viyana Senfoni Orkestrası konserleri ve Viyana Film Festivali kültürel bir şölen sunar.

Tabiat ananın merhameti ve bereketi, gece eğlencesinin çeşitliliği, eğlenmeniz ve hoş vakitler geçirmeniz için sınırsız alternatifler sunar. Koşu, paten, yüzme, bisiklet, sörf ve golf gibi birçok spor aktivitesi ile tam bir spor kentidir. Çok sayıda kafe, bar ve diğer eğlence mekanları devamlı olarak müşterilerine hizmet verir.

Viyana’nın doğusundaki Tuna su çayırlarının bir bölümü olan Lobau, Eski Tuna, Tuna Adası, Viyana’nın batısındaki Viyana Ormanları eşsiz bir doğa tecrübesi sunar.

Viyana oldukça geniş bağlarıyla ünlü bir dünya kentidir. 4., 5., 6. ve 7. Bölgelerden meydana gelen 700 hektarlık alanın tamamı üzüm bağlarıyla örtülüdür. Bağcılık o kadar yaygındır ki sadece kayıtlı olan bağların sayısı 520'yi bulur. Bu bağların üçte biri şarap üretimine ayrılmıştır. Bağcılık kültürünün doğal bir neticesi olarak Viyana'nın şarap tavernaları oldukça popülerdir.

Viyana'da kahve içilen mekanlar oldukça yaygındır. Kentin hemen her köşesinde bu tür mekanlardan bulmanız mümkün.

Kentin restoranları, diğer yiyecek ve içecek mekanları her bütçeye ve her damak tadına hitap eden oldukça farklı mutfaklardan örnekler sunar.

Çok sayıda alışveriş mağazasını bünyesinde barındıran Viyana çarşıları, kent mahallelerinin ruhunu temsil eder. 6. Bölge'deki Naschmarkt, Schwedenplatz ve Brunnenmarkt yakınlarındaki Karmelitermarkt Viyana'daki bu gerçeğin en önemli kanıtlarıdır.

Naschmarkt sınırsız yiyecek ve içeceğin satıldığı bir pazardır. Her türlü meyve, et, sebze, şarap, baharat, peynir, yağ, uluslararası spesiyaller, kebap ve daha pek çok yiyeceği bu zengin içerikli çarşıda bulmak mümkündür.


 

Görülmesi Gereken Yerler:  
Hofburg sarayı - Stephansdom katedrali - Stephanplatz meyanı - Schonbrunn sarayi - Staatsoper (opera binası) - Rathaus (şehir idare binası) - Naschmarkt pazarı - Stadtpark (şehir parkı) - Belvedere sarayı - Nationalbibliothek (ulusal kütüphane) - St. Rupert kilisesi - Figarohaus (Mozart'ın evi) - Rathausplatz (şehir meydanı) - Kaerntnerstrasse (alışveriş caddesi) - Maria Hilfer strasse (alışveriş caddesi) - Schubert'in doğduğu ev - Haydn'ın doğduğu ev - Spanish Riding School (atlı gösteri) - Dönmedolap - Parlamento binası - Viyana Ormanları - Grinzing bölgesi (yeme-içme,eğlence)
Müzeleri:  

Schatzkammer (hazine müzesi) - MuseumsQuartier Wien - Kunsthistorisches Museum (güzel sanatlar müzesi) - Kunsthaus müzesi - Sigmund Freud Haus (ev / müze) - Haus der Musik (müzik müzesi) - Naturhistorisches Museum (doğal tarih müzesi) - Akademie der bildenden Kunste (güzel sanatlar akademisi) - Heeresgeschichtliches Museum (askeri müze) - Historisches Museum der Stadt Wien (Viyana tarihi müzesi) - Ephesos müzesi - Ernst Fuchs müzesi - Sisi müzesi - Osterreichische Galerie (sanat müzesi) - Liechtenstein müzesi

 

Media

yorum yaz

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

HomeSEYAHATViyana, Avusturya

En Çok Okunanlar

Video Haber