• Facebook
  • Twitter
  • Rss
  • Plus
haberekrani.net

Rotterdam, Hollanda

Nisan 08, 2013 Written by  Read 1376 times
Rate this item
(0 votes)

Hollanda’nın ticari merkezi olarak sayılan Rotterdam Avrupa'nın en büyük limanına sahiptir.

Hollanda’nın ticari merkezi olarak sayılan Rotterdam, dünyanın en büyük limanına sahip şehri olarak kabul ediliyordu. Ancak 2004 yılında bu ünvanı Şanghay’a kaptırdı. Şehir çok uzun bir süre turistik bir yer olarak kabul edilmiyordu. Ancak 90’lardan itibaren bu durum değişti. Günümüzde modern mimari yapılarıyla, zengin alışveriş olanaklarıyla, yıl boyunca düzenlenen festival ve etkinlikleriyle ve tabii ki renkli gece yaşamıyla turistlerin uğradığı önemli şehirlerden biri oldu.

Rotterdam’ın şehir merkezi II. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gördü. Bu sebeple şehrin tarihi dokusuna dair izleri görmek çok zor… Günümüz Rotterdam şehir merkezi modern mimari örneklerle dolu. Şehrin merkezinde bu mimari yapıların tadını çıkararak gezebilirsiniz. Ayrıca dinlenebileceğiniz birbirinden iyi kafeler ve restoranlar var.

Rotterdam’da görmeniz gereken en önemli müze Kunsthal. Kunsthal’ın koleksiyonunda eski ve modern sanat eserleri yer alır. Ayrıca müzede çeşitli sergiler düzenlenir. 

Bir diğer önemli müze ise NAİ: Hollanda Mimarlık Enstitüsü. Bu müzenin bu şehirde olmasının sebebi, Hollanda’nın mimarlık başkentinin bu şehir olarak görülmesidir. Müze binası bile bir mimari şaheserdir.

Rotterdam aynı zamanda çeşitli festival ve etkinliklerle de ünlüdür. Bunlardan biri müzeler gecesidir. Eğer Şubat sonu gibi yolunuz Rotterdam’a düşerse bu etkinliğe katılın. Gece 2’ye kadar tüm müzeleri sade 11 euro’ya gezebilirsiniz. Temmuz ayında ise Zomercarnaval düzenlenir. Bu dönemde Rotterdam tam bir renk cümbüşü ve müzikle dolar.

Görülmesi Gereken Yerler:  
Euromast Kulesi - Erasmus Köprüsü - Diergaarde Blijdorp (hayvanat bahçesi) - Witte Huis (Beyaz Ev) - Ahoy (stadyum) - Oude Haven (eski liman) - Kijk-Kubus (küp ev) - KPN Telecom Binası - Waterstad (liman) - Arboretum Trompenburg (park)

Media

yorum yaz

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

HomeSEYAHATRotterdam, Hollanda

En Çok Okunanlar

Video Haber