• Facebook
  • Twitter
  • Rss
  • Plus
haberekrani.net

Egemen Korkmaz:''Gaddar değil, tatlı sertim''

Kas 21, 2013 Written by  Read 54312 times
Rate this item
(0 votes)

Süper Lig lideri Fenerbahçe’nin gizli kahramanlarından Egemen Korkmaz; şampiyonluk yarışından, futboldaki kişisel tecrübelerine; Ersun Yanal’dan, Türkiye’deki altyapı sistemine kadar birçok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı..


 Ersun Yanal’ın en büyük özelliğinin, “disiplin” olduğunu vurguladı. Yeterli altyapı eğitimi almaması yüzünden 23-24 yaşından sonra gerçek manada futbolcu olduğunu kaydeden Egemen, Türkiye’deki sistemle ilgili ilginç tespitlerde bulundu.

İşte milli oyuncunun açıklamaları...

* Lige başlangıcımız kötü oldu. Konyaspor maçında hiç kimsenin beklemediği bir yenilgi aldık. O maçtan herkes ders çıkardı. Oynayan, oynamayan hepimizin çıkardığı sonuçlar oldu. Bunların olumlu yansıması ilerleyen haftalarda ortaya çıktı. Bu maç sadece saha içi değil saha dışında da birçok şeyi değiştirmiş olabilir. Belki antrenman metodu ve sistemi de değişti. Konya maçı ligin başında bizim için dönüm noktasıydı.

* Her teknik adamın bir stili vardır. Geçen sene Avrupa kupasında tek golle finale kalamadık ama farklı mutluluklar yaşadık. Bu sene tek kulvar var. Geçen sezon ile bu sezon arasında net bir ayrım yapamam. İyi bir iskelete sahibiz. Hemen hemen aynı oyuncularla yola devam ediyoruz. Haftada 2 veya 3 maç yapmak çalışma sistemini değiştiriyor. Şimdi haftada tek maç var. Yüklenme daha farklı oluyor.

* Futbol belirli bir yaşa kadar üstünkörüydü benim için. Bazı şeyleri bilmeden çalışıyordum. Türkiye’deki altyapı sistemini biliyorsunuz. Son zamanlarda büyük atılımlar var. Benim zamanıma döndüğünüzde 90’lı yıllara denk geliyor. Çok fazla altyapı aldığımı söyleyemem. Futbolu tam anlamıyla öğrendiğimde 3-4 yıllık Süper Lig futbolcusuydum ben. Nasıl çalışılır, nasıl beslenilir, nasıl durulur, nasıl dinlenilir? Ben bunları öğrendiğimde en üst kademe olan Süper Lig futbolcusuydum. Bunların çok daha önce verilmesi gerekiyordu. İmkanlarla alakalı tabii kimseyi eleştiremem.

Tek hamle’ değilim
* Ben bunu 12-13 yaşında temelden alsaydım 16-17’de uygulayabilir hale gelecektim. Belki farklı yerlerde olacaktım. Artık birçok teknik direktör altyapılara önem veriyor. Ben problemlerin kökten çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Kendim yaşadığım için söylüyorum, temel problem altyapı.

* Hep amatör duygularla oynadım. Hâlâ bu duygular var. Ama artık bu duyguları kontrol edebiliyorum. Eskiden sakat sakat oynardım. Ama şimdi oynamam. Sakatlığın ilerleyecek bir boyutu varsa oynamam. 10 sene önce ağrı kesicilerle, riski göze alarak oynuyordum. Yapı itibariyle müsaitim ama şu anki aklımla sakat sakat oynamam.

* Eski izlenimler kolay atılmıyor. Tek hamle stoper olarak buralarda olamazsınız. Sadece tek hamle ile Fenerbahçe’de oynamam mümkün değil. Önde rakipten önce hamle yapmayı seven oyuncuyum.

* Futbola başladığım yıllarda el frenim yoktu. Hocalarım da söylerdi, ‘el frenini çek’ diye. Direkt gidiyordum. Şimdi neyi, ne zaman ve nasıl yapacağımı çok iyi biliyorum.

Ersun Yanal’la daha önce 1 sezon birlikte çalıştım. Yapısını, antrenman metodunu iyi biliyorum. Bunlar benim için artı oldu. Hocamızın en büyük özelliği disiplindir

*Ersun hoca beni Trabzonspor’a istemişti. Kendisiyle 1 sene çalıştım. Yapısını, antrenman metodunu biliyorum. Bu durum bana bir artı oldu. Ersun hocanın en büyük özelliği disiplindir.

‘Gaddar değil, tatlı sertim’
Benim sertliğim genelde topa karşı. Bazı oyuncular için ‘gaddar’ tabiri kullanılır. Gaddar olduğumu hiç düşünmedim. Biraz tatlı sert oynuyorum. Saklayacak bir şey yok. Zaten istesem de saklayamam!

* Sert bir stoperim herhalde. Bazen dışarıdan kendimi izlediğimde bunu anlıyorum. Amatör duygular derken içimdeki o duygular bunlar. Ama zaman içinde o duyguları kontrol etmeyi öğrendim. Biraz tatlı sert oynuyorum. Saklayacak bir şey yok. Zaten istesem de saklayamam. (gülüyor)

* Geçmişte hatalarım oldu. Ama kesinlikle art niyetli değilim. Maçın çok gergin olduğu ya da sizin yorulduğunuz anlar oluyor. Bu tip durumlarda hatalar yaptım. Fakat sertliğim genelde topa karşı. Bazıları için ‘gaddar futbolcu’ tabiri kullanılır. Böyle gaddar olduğumu hiç düşünmedim.    

* Ben oynarken kendimi iyi hissediyorum. Hata oluyor. Futbol hata oyunu. Her golün arkasında bir hata bulursunuz. Hata yapmak başka şey, mücadeleden kaçmak, istememek farklı şeyler. Bizim takım genel olarak mücadele ediyor. Görülüyordur bu durum dışarıdan. İşin özü istemek. Takımda herkes kazanmayı istiyor.

* Ben hazır olmadığımda her santrafor benim için zor. Olay bende bitiyor. Kendimi hazır hissetiğim zaman maç içinde büyük sıkıntılar yaşamıyorum. Bazen karşınızdaki çok iyidir. Umulmadık bir hata yaparsınız. Bunlar futbolun içinde var.

* Teknik direktörün beni istemesi çok önemli. Yöneticilerle temas kurularak yapılan transferleri de çok gördük. Benim için en önemli kriter hocanın beni istemesi. Oynadığım her takıma teknik direktörle görüşüp transfer oldum.

Eleştiriye hep açığım
Ben 4-5 senedir gazete okumuyorum. İnternetle ilgili değilim. Televizyon da izlemiyorum. Bunlar kişisel kararlar. Bunları söylerken insanları buraya yönlendireyim, doğrusu budur demiyorum. Benim için doğrusu bu. Egemen eleştireye kapalı anlamına gelmesin. Sosyal bir adamım. Ailemle, dostlarımla konuşuyorum. Eleştirilere olumlu olumsuz çok açığım.

Ailemle olmak büyük mutluluk
Benim belli rutinlerim var. Eşim ve çocuklarımla vakit geçirmeyi çok seviyorum. Çok büyük mutluluk duyuyorum onlarla zaman geçirmekten. Bir şey yapacaksam onlarla yapmayı seviyorum. Seyahat etmeyi seviyorum. Yurt içi ve yurt dışında çok yer gezdik. Ben evde yemek yemekten hoşlanıyorum. Daha sağlıklı geliyor. Dışarıya da çıkıyoruz ama genelde evimde ailemle yemeği seviyorum.

Medyada olmayı çok sevmiyorum
Fazla göz önünde olmaktan hoşlanmıyorum. Bu kendimle alakalı bir durum. Oynadığım çoğu takımda kaptanlık yaptım. Bu ilişkilerin ne demek olduğunu biliyorum. İşimizin bir parçası. Doğru zamanda doğru şeyleri yapmak lazım. Gerek aile yaşantısı, gerekse sportif anlamda göz önünde olmayı sevmiyorum. Demeç vereyim, gazeteye çıkayım amacım olmadı. İlk kez bu kadar uzun konuşuyorum zaten. Böyle yapanları da yadırgamıyorum. Bu işimizin bir parçası sonuçta.

15 yorum

yorum yaz

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

HomeSPOREgemen Korkmaz:''Gaddar değil, tatlı sertim''

En Çok Okunanlar

Video Haber