• Facebook
  • Twitter
  • Rss
  • Plus
haberekrani.net

İlker Başbuğ'u Övmek Suç Olacak!

Nisan 09, 2013 Written by  Read 27800 times
Rate this item
(0 votes)

4. Yargı paketinin yasalaşması durumunda, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'u öven bir kişinin ceza alacağı iddia edildi.

CHP’li TBMM Adalet Komisyonu üyeleri Ali Rıza Öztürk, Bülent Tezcan, Ömer Süha Aldan, Turgut Dibek, Ali İhsan Köktürk ve Dilek Akagün Yılmaz tarafından yazılan ve komisyon raporuna eklenen muhalefet şerhinde şöyle denildi:

‘’TCK 215. maddede yapılan değişiklikle suç ve suçluyu övme suçuna ‘Kamu düzeni açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde’ sözleri eklenmiş ve siyasallaşmış yargıya son derece geniş bir hareket alanı sağlanmıştır. Bu durumda Ergenekon davasında yargılanan ve sonuçta cezalandırılması söz konusu olabilen milletvekilimiz Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ya da İlker Başbuğ ile ilgili övücü söz söylemek kişilerin cezalandırılmasına yol açabilecektir’’.

Muhalefet şerhinde tasarının asıl amacının ‘’Terör örgütünü meşrulaştırmak olduğu’’ da öne sürülerek, ‘’Tasarının kaderini PKK terör örgütü ile yapılan görüşmelerin seyri belirleyecektir. TBMM Genel Kurulundaki görüşmeler sırasında iktidar partisince verilecek önergelerle tasarının son halini alacağını düşünmekteyiz’’ denildi.

yorum yaz

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

HomeTÜRKİYEİlker Başbuğ'u Övmek Suç Olacak!

En Çok Okunanlar

Video Haber