• Facebook
  • Twitter
  • Rss
  • Plus
haberekrani.net

Gezi Parkı dünya sosyal medyasının manşetlerinde

Haziran 06, 2013 Written by  Read 1113972 times
Rate this item
(0 votes)

Dünyanın tanınmış teknoloji site ve blogları, Gezi Parkı protestolarını yakından takip ediyor. Teknoloji sayfalarının anasayfalarında yer alan yorum ve haberler, Türkiye’deki protestoları yansıtmaya çalışıyor. En çok öne çıkan yorumlar, ‘medyanın başarısız olduğu ve Türklerin ifade özgürlüklerini sosyal medya ile savundukları’ yönünde.

 

Eleştirmenler, başta Twitter başta olmak üzere sosyal medya araçlarını ‘yanlış bilgi dağıttıkları’ için eleştirdi ancak, İstanbul gibi bir şehirde sosyal medya hayat çizgisini belirleyen bir faktör olabilir. Boston’daki bombalamaların ardından sosyal medyada gezinen bilgilerin doğruluğu hakkındaki tartışmalar arttı. Ancak, medyanın yetersiz kaldığı Türkiye’ye baktığınızda, kaos ortamlarında sosyal medyanın rolü dengeleniyor.

Her ne kadar Erdoğan hükümeti demokratik olarak seçilmiş olsa da, birçok unsur, hükümet karşıtı dev protestoların patlak vermesine yol açtı. Protestolar, hükümetin agresif yeniden yapılandırma projesi önemli rol oynadı. Peki bu sürede medya ne yapıyordu? Büyük tepki gören birçok televizyon kanalı, protestolar patlak verdiğinde günlük program akışına devam ediyordu.

Bu durum, bir parkın yıkılarak yerine AVM yapılmasını istemeyen halkın, Erdoğan hükümetine olan tatminsizliğini iyice pekiştirdi. Sosyal medyada tepki çığ büyürken, Twitter protestocuların en güçlü  aracı haline geldi. Twitter o kadar etkili oldu ki, Erdoğan ‘sosyal medya ağının toplumun baş belası olduğunu’ ifade etti. Polisin, Twitter üzerinden kışkırtıcı tweet attıkları suçlamasıyla onlarca kişiyi gözaltına alması bunun açık bir göstergesi.

Arap Baharı’nı anımsatan protesto hareketi başlatan Türk halkı, internet sansürünü aşmak için sanal özel ağları (VPN) kullandı. 120 bin Türk,  hafta sonunda ABD’li Anchorfree şirketinin geliştirdiği HotSpot Shield mobil uygulamasını indirerek kurdukları VPN üzerinden iletişim kurdu.

Anchorfree CEO’su David Gorodyansky, ‘73 milyonluk Türkiye’den protestolar başladığı günden bu yana her gün 10 bin yeni üyelik aldıklarını’ açıkladı. Hafta sonunda Facebook ve Twitter’a geçici olarak erişim kesilirken, Başbakan Erdoğan, ‘Twitter’un toplum için büyük sorun olduğunu’ belirtti.

 

14 yorum

yorum yaz

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

HomeTÜRKİYEGezi Parkı dünya sosyal medyasının manşetlerinde

En Çok Okunanlar

Video Haber