• Facebook
  • Twitter
  • Rss
  • Plus
haberekrani.net

Bilirkişi raporu: Polis kaçabilirdi

Haziran 30, 2013 Written by  Read 86989 times
Rate this item
(0 votes)

Ethem Sarısülük’ün Ankara'daki Gezi Parkı eylemlerinde, bir polis memurunun silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetmesiyle ilgili bilirkişi raporu tamamlandı. Rapor, polis memurunun anlattıklarını yalanlıyor.

Ankara'daki Gezi Parkı eylemleri sırasında polis kurşunuyla yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün vurulma anına ilişkin, savcılığın görevlendirdiği iki bilirkişi, 28 ayrı kamera görüntüsünü inceledi, raporunu hazırladı.

Mahkemede göstericilerin kendisini yere düşürdüğünü ve yerde iken taş atmaya devam ettiklerini ileri süren polisle bilirkişi raporundaki tespitlerde, çelişkiler dikkat çekti.

Raporda, "Eylemciler, polisin attığı gazın etkisi ile geri çekildi. Polisler bu sırada sıkıştıkları yerden çıkarak başka bir yöne doğru ilerledi. Sarısülük’ün de bulunduğu eylemciler, çekilen polislerin üzerine doğru ellerinde taşlar ile ilerledi. Bir polis memuru (Ahmet Ş.), kalabalıktan ayrılıp üzerlerine gelen eylemciyi uzaklaştırdı ve eylemcinin üzerine doğru yürümeye devam etti. Polis memuru yere düşen eylemciye tekme savurdu. O sırada eylemciler ellerindeki taşları atmaya hazırlandı. Polis silahını havaya doğrultarak ateş etti. Sarısülük polise taş attığı sırada polis ateş ediyordu" denildi.

Polis memurunun linç edilmek üzere olduğu yönünde herhangi bir saptamaya yer verilmeyen raporda, üç kez ateşlenen silah namlusunun 3. atışta yerle paralel olduğuna dikkat çekildi. Atışı etkileyecek taş isabetinden bahsedilmedi.

Bilirkişi raporunda, "Polisin, silahı ilk iki ateşlemesinde silahın namlusunun ucu havaya yönelikti. Ancak namlu çok hareketliydi. Son ateşleme öncesinde namlu bir an yere paralel oldu. Polisin eylemcilere yaklaşmasından, silahını 3. kez ataşlemesine kadar 10’dan fazla taş polise atıldı" tespitene yer verildi.

Katil zanlısı polis Ahmet Ş., meşru müdafaa gerekçesiyle ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

 

yorum yaz

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

HomeTÜRKİYEBilirkişi raporu: Polis kaçabilirdi

En Çok Okunanlar

Video Haber